عفونت های شدید چشم با ادامه بحران مواد مخدر افزایش می یابد

drug addictions

عفونت های شدید چشم با ادامه بحران مواد مخدر افزایش می یابد : طبق یک مطالعه جدید در چشم پزشکی ، عفونت های چشم تهدید کننده بینایی در افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر در حال افزایش است. بستری شدن در بیمارستان برای یک عفونت نادر چشم به نام اندوفتالمیت آندوژنیک بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۶ در میان افرادی که سابقه مصرف مواد داخل وریدی (IV) داشتند ۴۰۰٪ افزایش یافت.

این عفونت می تواند هنگامی ایجاد شود که باکتری ها یا قارچ ها از طریق استفاده از سوزن های کثیف وارد جریان خون شوند و سپس به چشم ها منتقل شونداندوفتالمیت درون زا بسیار نادر است. اما می تواند عواقب ویرانگری داشته باشد.

چگونه اعتیاد به مواد افیونی می تواند منجر به عفونت های خطرناک چشم شود

این مطالعه نشان داد که افزایش شدید عفونت های شدید چشم بعد از سال ۲۰۱۰ – سالی که تنظیم کننده ها با تجویز مواد افیونی کاهش یافته اند. محققان مظنون هستند که افراد مبتلا به داروهای مواد مخدر تجویز شده ، به سمت داروهای خیابانی ارزان تر و در دسترس می روند.

مواد تزریقی مانند هروئین و فنتانیل در سالهای اخیر محبوبیت خطرناکی پیدا کرده اند. مصرف بیش از حد دارو در طی شیوع COVID-19 به سطح نگران کننده ای رسیده است. با ادامه اپیدمی مواد افیونی ، اندوفتالمیت درون زا تهدیدی نادر اما پایدار است.

مواد شبه‌افیونی دیگری نیز وجود دارند که مانند مواد مخدرهروئین و با افزودن موادهای شیمیایی متنوعی با نام مرفین ساخته می‌شوند البته ناگفنه نماند امروزه بسیاری داروهای شبه‌افیونی به تنهایی از تریاک استخراج نمی‌شوند بلکه صورت کاملا مصنوعی ساخته می‌شوند. از جمله داروهای شبه‌افیونی که شرکت‌های دارویی آن‌ها را تولید می کنند می‌توان به اکسی‌کدون، مپریدین، هیدروکدون و هیدرومورفین اشاره کرد.

شناخت و درمان آندوفتالمیت داخلی

افرادی که دچار عفونت شدید چشم هستند ، درد چشم ، قرمزی و التهاب و همچنین بدتر شدن بینایی را تجربه می کنند. با پیشرفت عفونت ، آبسه متورم و پر چرک در چشم ایجاد می شود. در صورت عدم درمان ، عفونت می تواند به شبکیه چشم گسترش یافته و صدمات جبران ناپذیری به بینایی وارد کند.

پزشکان با تزریق آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ به چشم ، این عفونت ها را درمان می کنند. استروئیدها ممکن است تورم و التهاب را کاهش دهند. ممکن است لازم باشد جراحان قسمت های چشم آسیب دیده در اثر عفونت را بردارند. برای جلوگیری از سرایت عفونت به مغز ، ممکن است لازم باشد افراد مبتلا به عفونت شدید کل چشم خود را بردارند.حتی پس از درمان ، بعضی از بیماران با ایجاد زخم ناشی از عفونت شبکیه نابینا می شوند.

چه زمانی باید برای عفونت چشم به دنبال مراقبت های پزشکی باشید؟

التهاب و قرمزی چشم همیشه نشانه عفونت نیست. اما اگر این علائم را دارید ، مهم است که هر چه زودتر به چشم پزشک مراجعه کنید. افرادی که ازمواد مخدر تزریقی و چه بسا سیگار استفاده می کنند باید با پزشکان خود صادق باشند تا بتوانند بهترین مراقبت های ممکن را دریافت کنند.

تشخیص اعتیاد از طریق چشم

از آنجا که همه گیرشدن مصرف مواد مخدر جامعه را درگیر کرده و بازه سنی مصرف آن به زیر ۱۸ سال رسیده است و بسیاری از مدارس و ارگان های دولتی و نظارتی به کمک پزشکان و متخصصین بهداشت به صورت پر تلاش برای شناسایی ، نظارت و درمان افرادی که دارای مشکلات مصرف مواد مخدر هستند ، فراخوانده می شود.روش های بسیار زیادی جهت بررسی مصرف مواد مخدر وجود دارد که شامل دو روش ایمونوکروماتوگرافی که همان رپید تست های اعتیاد خودمان است و کروماتوگرافی لایه نازک یا همان tlc است .

این آزمایشات جدا از داشتن مزایای مختلفی مانند دستیابی یه نتیجه؛ همچنین در مقابل هزینه بسیار ارزان آن معایبی را نیز به دنبال دارند که از جمله میتوان به دریافت نمونه ادرار یا خون و یا استفاده از نمونه های شیمیایی می باشد. همین دو عامل محققان را بر انگیخه است تا به دنبال روش جدیدی باشند که بدون نیاز به نمونه گیری بیولوژیکی مانند ادرار، خون ، مو و بزاق و همچنین دست بردن در آزمایشات از راه های مختلف در تست اعتیاد و همچنین وسعت زمان تشخیص آخرین مصرف مواد نهایتا تا ۲۱ روز از روش تشخیص مردمک چشم با تحریک های نوری، تشخیص و ثبت و پردازش آن توسط رایانه وجود دارد.

تمامی مواد مخدر ، از جمله تریاک و شیشه و کوکائین ، ماری جوانا ، آمفتامین ، فن سیکلیدین ، ​​هروئین و الکل ، ممکن است علائم چشمی معمولی در افراد ایجاد کنند که در نهایت با یک آزمایش سریع چشمی به راحتی قابل تشخیص است.این علائم شامل پتوز ، اندازه غیر عادی مردمک، عدم واکنش مردمک به چالش سبک ، نیستاگموس و عدم همگرایی است. هنگامی که این علائم چشمی تشخیص داده شود ، تجویز و مصرف دارو باید با تجزیه و تحلیل مایعات موجود در بدن در نظر گرفته شود.آزمایش سریع چشم برای استفاده کلی و معمولی در زمان غربالگری نوجوانان ، ورزشکاران و کارمندان ارگان های دولتی و غیر دولتی با مشاغلی که ایمنی ضروری است میتواند مناسب باشد.

مردمک چشم در زمان تست اعتیاد چگونه عمل می کند؟

بسیاری از داروهاییی که از طریق مواد مخدر، افیونی یا مواد شیمیایی باعث تغییرات فیزیولوژیکی به طور ناخواسته در بدن ما می شوند. قطعا آن ها  اثری بر روی چشم خواهند گذاشت.داشتن آگاهی کامل در زمینه اثرات مواد مخدر بر چشم از دیدگاه یک چشم پزشک مهم است. درک اثرات آن ها بر چشم می تواند به تشخیص زودهنگام و شروع درمان مناسب آن شرایط کمک کند.روش های تجویز این داروها میتواند شامل خوراکی ، سیگار کشیدن ، استنشاق از طریق بینی ، تزریق داخل وریدی ، کاربرد موضعی فرد یا کاربرد روی سطوح مخاطی فرد. تغییراتی که می تواند در چشم توسط داروها ایجاد شود ، از علائم بسیار خفیف یا بدون علامت گرفته تا تا از دست دادن ۵۰% از بینایی و اندوفتالمیت و یا در نهایت از دست دادن دائمی بینایی متغیر است.

برای درمان بهتر عفونت های شدید چشم و روش های شناسایی اعتیاد افراد از طریق مردمک چشم باید گفت که اساسا این روش بر پایه ثابت بودن حرکات مردمک چشم در برابر تحریک آن ها توسط فلاش های نوری است و بعد از آن پردازش توسط رایانه ها این شیوه بر اساس ساختار خاص در قسمت عنبیه چشم پایه گذاری شده است.از لحاظ آناتومی و فیزیولوژی عنبیه چشم دارای ساختار های عصبی وعضلانی است و کار آن تنظیم میزان وروی نور به چشم است که این کار توسط قطر مردمک صورت می گیرد.

حرکت مردمک چشم درافراد معتاد

عفونت های شدید چشم که در بسیاری افراد گرفار شده در دام اعتیاد شایع است و چشم پزشک می خواهند از روی حالت مردمک چشم بتوانند تشخیص بدهند که شخص مورد نظر چه ماده مخدری مصرف کرده است و این امر کاملا علمی و درست استمردمک چشم افراد معتاد یا مصرف مواد پس از ورود مواد مخدر به خون تغییر حالت داده و بسیاری از پزشکان هنگامی که با بیماری مواجه می شوند که دچار مصرف بیش از حد مواد مخدر یا همان اوردوز شده است برای اینکه متوجه نوع مسمومیت در فرد شوند مردمک چشم فرد را با نور نگاه می کنند؛این امر هم باعث این می شود که واکنش مردمک به نور را چشم پزشک ببیند و هم اینکه از طریق اندازه مردمک حالت گشادی یا سوزنی بودن را میتواند بررسی کنند.

تاثییر مواد مخدر مختلف بر روی مردمک چشم

مواد افیونی: مانند تریاک، مرفین، هروئین، کراک هروئین، دزومرفین و متادون سبب کاهش هوشیاری شده و چشم ها را به حالت خواب آلود و به اصطلاح خمار در می آورند.

مواد THC دار: مانند حشیش و ماری جوانا (گل) که از مشتقات شاهدانه هستند باعث قرمز شدن غیر عادی چشم در همان اولین مصرف می شوند، همچنین دور چشم ها سیاه شده و به حالت پف کرده تغییر پیدا می کنند.

مواد محرک: مانند شیشه، کوکائین و کراک کوکائین باعث باز شدن غیر عادی و بیش از حد کل چشم می شوند و مردمک به مقدار کم گشاد می شود.

مواد توهم زا یا روان گردان: مانند اکستازی، ال اس دی، ماری جوانا ( گل)، کتامین، مسکالین، سیلوسایبین باعث بروز بیشترین تاثیر مواد مخدر بر مردمک چشم می شوند و مردمک منبسط و گشاد می گردد، به نحوی که فرد متخصص به راحتی این تغییر مردمک را تشخیص می دهد. مصرف این دسته از مواد مخدر همچنین باعث چرخش چشم در میدان دید بدون تمرکز و درک می شوند.

عوارضی که اشاره کردیم آسیب های جدی برای چشم ایجاد نمی کنند ولی گاهی تاثیر مواد مخدر بر چشم به معنای آسیب زدن به بافت چشم می باشد. از جمله این آسیب های چشمی می توان به آب مروارید، آب سیاه و کاهش قدرت بینایی به صورت موقت یا همیشگی اشاره کرد.

منبع

2 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برچسب ها: |