جدا شدگی شبکیه -Retinal Detachment چیست؟

detached retina

شبکیه بافتی حساس به نور است که در پشت چشم ما قرار دارد. اشعه های نور توسط قرنیه ، مردمک و عدسی بر روی شبکیه چشم متمرکز می شوند. شبکیه چشم اشعه های نور را به امواج عصبی تبدیل می کند که از طریق عصب بینایی به مغز ما منتقل می شود، جایی که آنها به عنوان تصاویری که می بینیم تفسیر می شوند. شبکیه سالم نقش کلیدی در کیفیت بینایی دارد.

فضای میانی چشم ما با ماده ژله ایی پر شده است که زجاجیه – vitreous نامیده می شود ، که به شبکیه متصل است .
گاهی اوقات قطعه هایی از ژل یا سلول های داخل زجاجیه باعث ایجاد سایه هایی بر روی شبکیه می شوند .این سایه ها را زمانی که به یک پس زمینه سفید یا مثلا به آسمان ابی خیره شدید می توانید مشاهده کنید

همانطور که سن بالاتر می رود، زجاجیه ممکن است فشرده تر شود و به شبکیه فشار بیاورد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است متوجه بعضی از نشانه‌های آن شوید مانند دیدن رگه هایی فلش های نورانی یا از جرقه های کوچک که اصطلاحا عارضه مگس پران – flashes نامیده می شوند.

جدا شدگی شبکیه و پارگی شبکیه

معمولا حرکت زجاجیه در چشم بدون ایجاد هیچ عارضه ایی انجام می شود اما گاهی اوقات ممکن است فشار زجاجیه به شبکیه چشم زیاد شود و موجب پارگی در یک یا چند مکان از شبکیه شود.گاهی هم ممکن است چسبدنگی و حرکت زجاجیه باعث جداشدگی شبکیه شود مانند رها شدن کاغذ دیواری از روی دیوار که به این عارضه جداشدگی شبکیه گفته می شود

شبکیه وقتی که جدا شده کار نمی کند و بینایی تار می شود. جدایی شبکیه یک مشکل بسیار جدی است که تقریبا همیشه باعث کوری می شود، مگر اینکه درمان شود.

به این مبحث در مقالات بعدی بیشتر می پردازیم

منبع سایت آکادمی چشم پزشکی آمریکا

ترجمه توسط تحریریه سایت کلینیک چشم پزشکی دکتر مکارمی در بابل

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برچسب ها: |