چشم های آبی شما واقعاً آبی نیستند

blue eyes

چگونه چشم ها رنگ می گیرند؟

چشم های آبی شما واقعاً به رنگ آبی نیستند رنگ چشم‌ها را دو فقط عامل می تواننند تعیین کنند، یکی از آن ها درصد رنگدانه‌های موجود در ملانین عنبیه است و عامل دیگر میزان پراکنده بودن نور در قسمت بافت عنبیه است. بسیاری از افراد تصور میکنند که افرادی رنگ چشمشان آبی یا سبز است، رنگدانه‌های آبی یا سبز در چشمان خود دارند، عاملی که باعث می‌شود رنگ چشم‌ یک فرد آبی یا سبز شود، همین پراکندگی های متفاوت نور در چشم‌های افراد است. به عبارت دیگر، همان‌طور که آسمان آبی است، به خاطر آبی بودن رنگ آسمان نیست و ناشی از پراکنده شدن نور خورشید در جو زمین است، رنگ آبی چشم‌ها هم را نیز این فرایند باعث می‌شود در هنگامی که در لایه فوقانی ملانین یا رنگدانه وجود نداشته باشد ، چشم ها رنگ آبی به خود می گیرند. رنگ آبی از نوری که در مایعات چشم و از طریق لایه های زیر منعکس می شود ، بوجود می آید.

ساختار رنگ چشم بسیار پیچیده است.بسیاری از والدین عقیده دارند فقط با نگاه کردن به چشم رنگ چشم کودک را پیش بینی کرد، درصورتی که همچنین چیزی صحت ندارد و حتی والدینی که رنگ چشمان یکسانی دارند،درصد اینکه فرزندی با رنگ عنبیه های متفاوتی داشته باشند بسیار زیاد است .بر اساس تحقیقات نشان داده شده چشم های آبی در ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال گذشته پدیدار شده اند. قبل از آن همه چشم های به رنگ قهوه ای بوده است.

نکته: رنگ چشم به عنبیه بستگی دارد

به قسمت رنگی چشم عنبیه گفته می شود. این ساختاری است که شامل عضله و سلولهای دیگر است. عنبیه با انقباض و شل شدن می تواند نور کم یا زیاد را وارد مردمک کند. عنبیه از دو لایه تشکیل شده است. تقریباً برای همه – حتی افراد با چشم آبی – در لایه پشتی (به نام اپیتلیوم رنگدانه) رنگدانه قهوه ای وجود دارد.لایه میانی عنبیه که به آن استروما میگویند می تواند چشم های قهوه ای را به رنگ آبی یا سبز نشان دهد.

  • افرادی که چشمهایشان قهوه ای است ، در برخی از سلول های آن ها رنگدانه قهوه ای وجود دارد. افرادی که چشمهای آبی دارند ، در این لایه میانی هیچ رنگدانه ای وجود ندارد و باعث می شود که فیبرها پراکنده شوند
  • برخی از طول موج های طولانی تر نور را که وارد می شوند ، جذب کنند. نور آبی بیشتری پخش می شود و چشم ها آبی به نظر می رسند.
  • برای افرادی که چشم هایی به رنگ سبز یا قهوه ای دارند ، یک یا هر دو لایه عنبیه آن ها حاوی رنگدانه های قهوه ای روشن است . رنگدانه قهوه ای روشن با نور آبی تداخل ایجاد می کند و چشم می تواند سبز یا لکه دار به نظر برسد.
  • بسیاری از افراد در رنگ عنبیه چشم خود تغییراتی دارند ، که اغلب یک رنگ در نزدیکی مردمک و دیگری در لبه است. این تغییر هنگامی اتفاق می افتد که قسمتهای مختلف عنبیه مقادیر مختلف رنگدانه در خود داشته باشند.
  • بر اساس نور موجود در چشم های آبی توسط نوری که وارد می شود و بازتاب می شود رنگ می گیرند که میتوانند به صورت رنگ های مختلف ظاهر شوند. چشم های سبز و قهوه ای تلفیقی از رنگ و رنگ ناشی از نور پراکنده هستند ، در شرایط مختلف نوری نیز می توانند متفاوت به نظر برسند.
  • بیشتر نوزادان در هنگام تولد رنگدانه زیادی در قسمت عنبیه چشم ندارند. به همین علت است که چشم های آنها می تواند بسیار آبی به نظر برسد و با گذشت چند ماه از زندگی نوزاد، رنگدانه بیشتری در قسمت عنبیه جمع می شوند. چشم های آبی می توانند رنگ آبی کمتری پیدا کنند یا حتی کاملا قهوه ای شوند. در بیشتر کودکان ، تغییر رنگ چشم بعد از یک سال اول متوقف می شود . اما برای برخی از کودکان این رنگ می تواند با گذشت چند سال تغییر کند.

چشم های آبی، آبی هستند یا چشمان شفاف؟

افرادی که چشمان آبی دارند دارای استرومای کاملاً بی رنگ و بدون رنگدانه هستند و همچنین هیچگونه رسوب کلاژن مازاد در آن وجود ندارد. این به این معنی است که تمامی نور هایی که وارد آن می شود مجددا به چشم پراکنده می شود و در نتیجه اثر تیندال یک رنگ آبی را در چشم ایجاد می کند.

کمیاب ترین رنگ در چشم

سبز و آبی کمیاب ترین رنگ چشم در بین سایر رنگ ها است. به غیر از چند رنگ چند که البته مستسنا هستند، همه چشم های قهوه ای، آبی، سبز جایگاهی در این بین دارند. رنگ های دیگری مانند خاکستری روشن یا قهوه ابی تیره به ندرت دیده می شود .چیزی در حدود ۸ الی ۱۰ درصد از مردم در جهان چشم هایی به رنگ آبی دارند . چشم های آبی در قاره اروپا، علل خصوص اسکاندیناوی، بیشتر مشاهده می شود. افرادی که چشم های آبی دارند جهش ژنتیکی را دارند که باعث می شود چشم ها ملانین کمتری تولید کنند. این جهش اولین بار در حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در فردی که در اروپا زندگی می کرد مشاهده شد.

آیا چشم های آبی برخلاف رنگ چشم دیگران متفاوت می بینند؟

چشم هایی که رنگ روشن تری دارند مانند چشم های آبی یا سبز رنگدانه کمتری در قسمت عنبیه چشم دارند که سبب شفافیت بیشتر عنبیه می شود و نور بیشتری را به چشم ساطع می کند و این به این معنی است که افراد با چشم روشن دید بهتری را در مقایسه با افرادی که دارای چشم تیرهستند، دارند.به طور کلی ژن چشم آبی متغیر است و برای داشتن چشم آبی به هر دوی آن ها نیازمند هستید.زیرا بسیاری از نفص های مادرزادی و بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک میتوانند ناقل باشند.

تعداد زیاد مردمان چشمان آبی، در قاره اروپا

بیشترین تعداد افراد چشم سبز در کشورهای ایرلند، اسکاتلند و شمال اروپا هستند. در کشورایرلند و اسکاتلند، ۸۶ درصد از مردم چشمان آبی یا سبز دارند رنگ.سبز که کمیاب ترین رنگ چشم است. فقط ۹ درصد از مردم در ایالات متحده چشمان به رنگ سبز دارند. فندقی، ترکیبی از قهوه ای و سبز. چشم های فندقی نیز ممکن است دارای لکه ها یا لکه هایی به رنگ سبز یا قهوه ای تیره و روشن باشند

ژنتیک چه تاثیری در آبی شدن چشم افراد دارد؟

در ۱۰ هزار سال پیش ، چشمی با رنگ آبی وجود نداشت و اکنون دانشمندان عقیده دارند که یک ژن در اجداد ما وجود دارد که رنگ آبی از دسته رنگی است که از منطقه دریای سیاه واقع در جنوب شرقی اروپا نشات گرفته است. این پدیده ممکن است  بین ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار سال پیش به وجود آمده است.تصور کنید که فردی که این ژن در او وجود داشته باشد و صاحب فرزند شود که این ویژگی را به نسل های بعدی منتقل کند و. همانطور که آن نسل بچه دار می شد این رنگ چشم به نسل های بعد، چشم آبی در حال گسترش است .همه ی افراد با رنگ چشم آبی دارای اجداد مشترک و در ژن خود هستند. همه این افراد باچشم های آبی به هم مرتبط هستند. محققان سال ها تلاش کرده اند تا دریابند زیرا که بعضی از افراد چشمان قهوه ای داریم در حالی که دیگران آبی، فندقی یا سبز دارند.

نکاتی در زمینه رنگ چشم انسان

رنگ چشم تحت تاثیر میزان ملانین موجود در عنبیه می باشد. در چشمان قهوه ای مقدار ملانین بیشتر مشاهده می شود رنگدانه قهوه ای تیره در قسمت عنبیه در چشمان آبی درصد کمتری از ملانین وجود دارد که باعث می شود،کلاژن آبی واضح تردیده شود.اگر شما چشمانی به رنگ آبی دارید ؛یک ژن مشترک با هر کسی که چشم آبی باشد دارید اولین فرد چشم آبی بین ۵۰۰۰ الی ۱۰ هزار سال پیش متولد شده است.قبل از تولد این فرد همه افراد چشمانی به رنگ قهوه ای داشته اند.چشم دارای ۱۰۷میلیون سلول درخود دارد که به نور مستقیم بسیار حساس هستند. ۷ میلیون سلول مخروطی شکل به شما کمک می کنند که بتوانید رنگ ها و اشکال کوچک و بزرگ را مشاهده کنید و ۱۰ میلیون سلول که به شما کمک میک نند در تاریکی بهتر ببینید.پزشکان متخصص در زمینه چشم بررسی نموده اند که یک چشم طبیعی جزئیات را از فاصله ۶ متری می تواند تشخیص دهد و تنها در جهان یک نمره وجود دارد که نمره چشم طبیعی است.

چنانچه اگر شما از عینکی استفاده میکنید؛ که فقط تصاویر را وارونه نشان دهد مغز شما دید شما را تصحیح خواهد کرد و با کمک سلول ها میتوانید بهتر ببینید و مغز شما بدون وقفه تطابق پیدا خواهد کرد و شما تصاویر را واضح خواهید دید. بطور کلی ۱۷ بار در دقیقه ؛ ۱۴۲۸۰بار در ۲۴ ساعت ؛ ۵٫۳ میلیون بار در سال پلک می زنیم. در هنگام مطالعه به علت کاهش پلک زدن چشم ها زودتر خسته می گردند. شما در هنگام صحبت کردن بیشتر پلک می زنید. دلیل آن هم بر هم زدن سریع ترین ماهیچه های بدن در چشم ها می باشد. یک پلک زدن معمولی بین ۱۰۰ -۲۰۰ میلی ثانیه طول می کشد. و چیزی در حدود ۵ مرتبه پلک زدن در یک ثانیه. و شما نمی توانید با چشمان باز عطسه کنید. رنگ هایی در چشمان انسان وجود دارند که بسیار پیچیده است که به آن ها رنگ های غیر ممکن یا غیر عادی میگویند. بسیاری از افراد در بدو تولد دارای دو رنگ چشم متفاوت هستند که به آنها هتروکرومی یا سندرم اختلال رنگ در چشم میگویند.

رایج ترین رنگ چشم در جهان رنگ قهوه ای است. از میان تمام عضلات موجود در بدن شما،ماهیچه هایی که چشم را کنترل می کنند از همه فعال تر هستند. چشم انسان از زمان تولد همواره به یک اندازه تا آخر عمر باقی می ماند،اما رشد گوش ها و بینی هرگز متوقف نخواهد شد . بسیاری از افراد تصور می کنند که اشک فقط از آب بدن ساخته شده است،اما همان قطره اشک به مراتب بسیار پیچیده تر از آن استکه تصوور می کنید.سه عامل اصلی در تشکیل شدن اشک وجود دارد:چربی،مایع مخاطی و آب_به همین علت است که اشک هرگز تبخیر نمی شود. تنها یک ششم از قسمت کره چشم انسان قابل مشاهده است و برای اینکه چشم‌های شما به طور به صورت فعال کار کند، بیش از ۲ میلیون عضو درون آن‌ها و بیش از ۷ ملیون سلول در حال فعالیت هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که در طول زمانی که یک فرد به بیماری دچار می شود، کنتراست کمتری نسبت به سایر افراد مشاهده می‌کند و رنگ‌ها را کم‌رنگ می‌بیند. چشم انسان تنها دو هفته پس از تشکیل نطفه در جنین شروع به رشد می‌کند.

تخریب ماکولا چیست؟

ماکولا ، که در قسمت مرکزی شبکیه چشم است و با افزایش سن در صدد رسیدن آسیب دیدگی است. این آسیب باعث می شود بینایی فرد تار و کم کم از بین برود. در حالی که دانشمندلن در حال بررسی هستند و هنوز علت دقیق آن را مشخص نکرده اند ، دانشمندان از دو واقعیت آگاهی دارند:

  • دژنراسیون ماکولا با سن در ارتباط است. هر چه سن شما بیشتر باشد احتمال دژنراسیون ماکولا بیشتر است.
  • زنانی که پوست روشن ، موهای بلوند و چشم های آبی دارند ، و این افراد به طور قابل توجهی در معرض احتمال ابتلا به تحلیل زوال ماکولا هستند.

عواملی که میتوانند باعث تغییر رنگ چشم در انسان شود

۱٫رنگ چشم با حالات روحی فرد باعث تغییر رنگ می شود

حالات روحی یا عواطف شدید و استرس شدید می تواند اتفاقات زیادی را در بدن ما به وجود آورند و باعث شود و هیجان های شدید به همراه تغییرات بر اساس نوع احساسات و بالا رفتن ضربان قلب، یماری های تنفسی دم و باز دم شدید و چه بسا سخت نفس کشیدن می تواند سبب تغییر رنگ در عنبیه شود و ممکن است در این پروبین سه عنبیه چشم تیره یا روشن تر شود. 

۲٫ سن و درصد ملانین

افرادی که با چشم هایی با رنگ روشن متولد می شوند و چشمانی به رنگ آبی دارند، بیشتر در معرض این تغییر رنگ قرار می گیرند. تغییر رنگ در عنبیه ممکن است با بالا رفتن سن به مراتب به سوی تیرگی برود و علت آن نیز این است که بدن افراد با بالا رفتن سن ملانین بیشتری تولید می کند.افرادی که چشم هایی به رنگ قهوه ای دارند، بسیار سخت می توانند این تغییر رنگ را تشخیص دهند و ملانین موجود در چشمان این افراد در بسیاری از موارد عموما یکسان باقی می ماند. البته نا گفته نماند که رنگ های تیره کمتر در معرض آسیب دیدگی هستند.

۳. سم زدایی و رژیم غذایی خام خواری

یکی دیگر از راهکار های پزشکی میتواند جایگزین مناسبی برای تغییر رنگ درعنبیه می شود که می تواند اعضای داخلی بدن را نیز تحت تاثیر قرار خود دهد. مصرف غذاها و میوه های های مشخصی مانند اسفناج و هویج می تواند چشمان شما را روشن تر نشان دهد، و چه بسا که مواد غذایی دیگر می تواند رنگ چشمانتان را به حالت اولیه برگرداند. 

۴٫ لباس ها و میکاپ می تواند رنگ چشم را متفاوت کند

اکسسوری مختلف می تواند در رنگ چشمان شما تاثیرگذار باشد و آن ها را با رنگ های مختلف نشان دهد. عنبیه چشم بر اساس رنگ لباس می تواند دچار تغییر رنگ شود.رنگ های خنثی مانند مشکی، خاکستری و سفید می تواند رنگ چشم شما را طبیعی نشان دهد و از جهت دیگر لباس هایی با رنگ آبی یا سبز، چشمان آبی یا سبز شما را پررنگ تر از همیشه نشان خواهد داد .

۵٫ نور خورشید

۷۰ درصد از جمعیت در حهان چشم های قهوه ای دارند.اما در منطقه آسیایی ، اروپای جنوبی، آمریکای جنوبی و شرق میانه ۹۵ درصد مردم چشم قهوه ای دارند، یعنی بیشترین افراددر سراسر جهان چشم هایی با رتگ قهوه ای را برخوردار هستند. افراد چشم آبی در اروپای شمالی ۸۵ درصد و ۵ درصد مردم در کشورهایی مثل فنلاند و دانمارک و آلمانی ها ۷۵ درصد چشم آبی دارند، در حالی که انگلیسی تقریباً ۵۰ درصد چشم آبی دارند. آبی می تواند ژنتیکی باشد و علت آن هم کمبود تولید ملانین در آن است. 

۶٫تغییر رنگ چشم ها با لیزر

این تغییر رنگ چشم می تواند دید فرد را به صورت مختصر کاهش دهد و با خطر همراه است و ممکن است افراد در اثر این جراحی بینایی خود را از دست داده است که توصیه نمی شود.در این جراحی ملانین چشم ها را از بین می برند که این تغییر رنگ در چشم می تواند سه تا چهار هفته طول بکشد.

۷٫ چشم هایی با رنگ های نایاب

در انسان رنگ چشمی وجود دارد که ب آن چشمان سوسماری میگویند که بسیار خاص است و ترکیبی از رنگ سبز یا آبی می باشد که بسیار نادر است. این پدیده ژنتیکی نادر را متاسفانه نمی توان از نسلی به نسل دیگر منتقل کرد ولی ممکن است برای برخی از افراد خوش شانس اتفاق بی افتد این تغییر رنگ می تواند بر اثر ژن و رنگ ها در محیط اطراف فرد اتفاق بیفتد و گاهی اوقات عوامل درونی بدن است که کیفیت ملانین نیز تاثیر زیادی در این رنگ دارد.

منبع

3.3 9 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برچسب ها: |