حقایقی در مورد اشک چشمان

حقایقی در مورد اشک چشمان

یک پایان خوش یا یک اتفاق غم انگیز می توانند اشک از چشمان انسان جاری سازند

خدماتی که اشک ها انجام میدهند بسیارند همچنین چشمان شما همیشه در حال تولید اشک می باشد . در واقع چشمان شما در هر سال ۱۵ الی ۳۰ گالن اشک تولید می کنند.

چشمان ما بیشتر از یک نوع اشک تولید می کند

برای اینکه دید واضحی داشته باشید ضروری است که چشمان شما اشک تولید کنند و نیز برای سلامت چشم و نیز برای ارتباط برقرار کردن با احساسات تان نیز ضروری هستند. چشمان ما سه نوع اشک تولید می کند.

اشک های پایه

اشک های پایه در تمام وقت به روان شدن، تغذیه و محافظت از قرنیه  می پردازند. اشک های پایه به عنوان یک سپر ثابت بین چشم و بقیه جهان عمل می کنند و خاک و آلودگی را از بین می برند.

اشک های رفلکسی

این نوع اشک در واکنش به محرک های مضر مانند دود تولید می شود در این زمان چشمان شما نیاز دارند  از مواد مضر شسته شوند برای همین مقداراشک وآنتی بادی ها ( برای مبارزه با باکتری ها) در این نوع اشک در مقایسه با اشک های پایه ایی بیشتر است.

اشک چشم

اشک های احساسی

اشک های احساسی در پاسخ به شادی، غم و اندوه، ترس و سایر حالت های احساسی تولید می شود. برخی از دانشمندان مطرح کرده اند که اشک های هیجانی حاوی هورمون های اضافی و پروتئین هایی  است که در اشک های پایه ایی و رفلکسی موجود نیستند.

اشک ها چند لایه هستند

اشک ها فقط شور نیستند بلکه از لحاظ ساختاری شبیه به بزاق هستند که حاوی آنزیم ها، چربی ها، متابولیت ها و الکترولیت ها هستند. هر اشک سه لایه دارد:

یک لایه درونی مخاطی که کل اشک را به چشم متصل می کند

یک لایه میانی رقیق ( حجیم ترین لایه) تا چشم را هیدراته نگه داشته باشد همچنین وظیفه دفع باکتری و محافظت قرنیه را به عهده دارد.

یک لایه بیرونی روغنی که باعث می شود سطح جارجی اشک و طبیعتا چشم سیقلی شود تا اختلالی در دید چیش نیاید و همچنین خاصیت دیگر این لایه این است که از تبخیر لایه های زیرین جلوگیری کند

چطور بدن اشک را تولید می کند

در بالای چشمان غدد اشکی وجود دارند که مسئول تولید اشک ها هستند . هر زمان که پلک می زنیم اشک ها در سراسر سطح چشم گشترش می یابد سپس توسط سوراخ های کوچکیکه در گوشه پلک های بالا و پایین وجود دارند جذب می شوند. این سوراخ ها به مجاری که به بینی منتهی می شوند متصل هستند . بعد از این مراحل اشک ها یا تبخیر می شوند یا دوباره جذب بدن می شوند

گاهی نوزادان با یک مجرای اشکی مسدود شده رشد می کنند که این یک نوع  بیماری است که درمان معمول خود را می طلبد. عفونت چشم، تورم، آسیب یا تومور می تواند سبب مسدود شدن مجرای اشک در بزرگسالان شود.

زمانی که مقدار زیادی از اشک های احساسی یا رفلکسی تولید می شود حجم بالای اشک سبب مسدود شدن سوراخ های تخیه اشک به بینی می شود برای همین اشک ها از روی گونه ها سرازیر می شوند.

هر چه سن بالا می روند از مقدار تولید اشک ها کاسته می شود

هرچه سن انسان بالاتر می رود از مقدار تولید اشک های پایه ایی کم می شود و احتمال خشکی چشم بالا می رود . خشکی چشم مشکل متداولی است که دامن گیر افراد مسن یا اشخاصی که در حال تجربه یک تغییر هورمونی در بدنشان هستند می شود مانند خانم های باردار ، البته لنزهای تماسی و نیز برخی از داروها هم می تواند سبب خشکی چشم ها بشوند.

اگر دچار خشکی چشم شوید، ممکن است در معرض بلفاریت، علت رایج سوزش و یا تورم پلک ها باشید. علاوه بر مراجعه به چشم پزشک، بسیاری از چیزهای ساده ای هستند که می توانید در خانه برای مقابله با خشکی چشم  انجام داد.

3.6 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برچسب ها: |